Choroby nechtov vs. umelé nechty

Mnohé dievčatá, ktoré robia nechty doma iba kamarátkam či rodine, nemyslia na to, že existujú ochorenia, na ktoré nie je možné modelovať. Tieto ochorenia sú navyše ľahko prenosné zle vyčisteným pilníkom. V prvom rade nezabúdajte pred modeláciou vydezinfikovať ruky sebe a klientke. Po modelácii dezinfikujte všetky nástroje, s ktorými ste pracovali. Pilníky je potrebné umyť kefkou pod tečúcou vodou, nechať vyschnúť a následne vydezinfikovať vhodným dezinfekčným prostriedkom.

choroba nechtov

Bežné poškodenia nechtov, na ktoré môžete modelovať

Hrbolčeky a ryhy

Sú pozdĺžne žliabky na povrchu nechta. Môžu byť hlbšie, alebo plytšie. Môžu byť spôsobené ochorením, užívaním silných liečiv, alebo mechanickým poškodením.

Leukonýchia

Ide o malé biele škvrnky na povrchu nechta. Vznikajú poškodením nechtového lôžka v rastovej fáze. Sú to vzduchové bublinky, ktoré časom odrastú. Predídeme im šetrnejším zaobchádzaním s prírodným nechtom.

Zádery

Voľne visiace kúsky kože, oddeľujúce sa z nechtového valu. Odstraňujeme ich výlučne nožnicami, alebo klieštikami skôr, než sa nám zapália.

Hrubnutie nechtov

Onychauxia sa vyskytuje na nechtoch nôh. Zapríčiňuje ju nosenie tesnej obuvi. Hrubnutiu nechtov predídete nosením voľnejších topánok a zbrusovaním hrúbky nechtov, kým nezačnú rásť zdravé nechty.

Onychofágia

Obhýzanie nechtov. Týmto zlozvykom si ľudia okusujú nechty až do krvi, čím skracujú a obnažia nechotvé lôžko. Dochádza k poškodeniu nechtovej platničky a nechránené lôžko je ľahko napadnuteľné baktériami a plesňami. Taktiež je to veľmi bolestivé. Na odstránenie tohto zlozvyku skúste použiť lak proti obhýzaniu nechtov, alebo si nechajte vymodelovať gélové nechty.

Choroby nechtov, pri ktorých je modelácia vylúčená - mykózy

Viditeľné príznaky mykózy

 • škvrny sú belavé, žltkasté, šedohnedé, zelené
 • necht je bez lesku
 • oddeľovanie lôžka od somatického základu
 • deformácie

Mykóza je zapríčinená rôznymi druhmi húb a plesní. Vzniká následkom nedostatočnej hygieny, kontaktu s nakazenou osobou, alebo neodborného lepenia umelých nechtov. Necht získa nezdravé žltkastozelené sfarbenie. Ak sa správne nelieči, začne sa drobiť, pretože v ňom odumiera keratín. Ak máte podozrenie na mykózu okamžite vyhľadajte odbornú pomoc!

-bg-

 

facebook gelove nechty

Choroby nechtov vs. umelé nechty - diskusia

 • meno
   
   
 • vierka
  vierka

  Ja mám zas presne opačný problém ako Dagmar. Raz pri mletí mäsa som zachytila trošku prostredník a po čase mi začal praskať necht ale pozdĺžne. Asi o 10 rokov sa mi to objavilo aj na prsteníku, tentoraz bez príčiny. Je to veľmi nepríjemné, lebo stále s tými nechtami niekde zadriem.

   
   
 • renata
  renata

  Skús s tým zájsť na kožné, možno nejaké vitamíny ti chýbajú.

   
   
 • Dagmar Myslíková
  Dagmar Myslíková

  Dobrý deň, chcela by som vedieť, či môj problém - praskanie nechtov - je ojedinelý, lebo nemôžem o ňom nič nájsť. Hygienu dodržujem na 100%, asi tak 5 rokov dozadu som ešte mala krásne dlhé pevné nechty. Teraz mi skrátka hocikedy necht praskne priečne, tam kde je zrastený s mäsom. Neviem, ako mám tomu predísť.

   
   
 • monika
  monika

  dobre vedit