Nie nadarmo sa hovorí, že ruky sú vizitkou ženy. A keďže nechty sú ich najvýraznejším prvkom, treba sa o ne pravidelne starať. Nemajte žiadne obavy ak nemáte čas, alebo finančné prostriedky na ich profesionálnu úpravu v kozmetickom salóne, pretože základnú manikúru zvládnete aj sama doma na špičkovej úrovni.
Ako prvé zo svojich nechtov odstráňte lak na nechty pomocou odlakovača, očistite ich okolie a zbavte sa nečistôt, ktoré sa pod nimi nahromadili. Následne si pripravte misku s vodou, do ktorej môžete nakvapkať nejaký éterický olej. Do misky vložte končeky prstov na dobu približne desiatich minút. Týmto spôsobom sa koža okolo nechtov zmäkčí a pripraví na ďalšiu úpravu. Ak máte málo času, alebo vám tento spôsob nevyhovuje, môžete použiť gélový zmäkčovač nechtovej kože. Ten sa aplikuje na okraje nechtov po dobu jednej, alebo dvoch minút. Potom je potrebné ho odstrániť teplou vodou. Keď je nechtová koža takto pripravená, zatlačte ju pomocou pomarančového drievka. Ak je to potrebné jemne odstrihnite zádery a zhrubnutú kožu nožničkami. Nechty skráťte a upravte ich tvar skleneným, keramickým, alebo papierovým pilníkom. Pilník s hrubšou zrnitosťou použite na skrátenie, naopak jemnejší na úpravu. Nikdy nepoužívajte kovové pilníky, mohli by nechtom škodiť a spôsobiť ich štiepenie. Pilníkujte od krajov nechtov smerom k ich stredom.
Nechtom môžeme dopriať aj regeneračnú kúru. Zohrejte olivový olej a nakvapkajte do neho niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Pri zohrievaní však dávajte pozor, aby ste to s teplotou neprehnali, olej sa totiž zohrieva veľmi rýchlo a mohli by ste sa popáliť. Do takto pripravenej kúry vložte nechty na 15 minút a následne osušte. Ak si však potrebujete nechty nalakovať, kúru neaplikujte! Na mastných nechtoch by vám totiž lak držal veľmi zle.
Vynikajúcim pomocníkom pri domácej manikúre je leštička na nechty. Predávajú ju v každom nechtovom obchode či drogérii. Ide o malý hranol s niekoľkými povrchmi. Hrubšie slúžia na zarovnanie povrchu nechta, jemnejšie na ich vyleštenie. Bývajú očíslované a podľa čísel zistíte poradie v akom ich použiť. Nechty ale neleštite príliš často, maximálne raz za týždeň.
Postup na lakovanie nechtov
Najprv naneste jednu vrstvu priesvitného podkladového, alebo výživného laku a počkajte kým úplne uschne. Potom si vyberte farbu laku. Jemnejšie farby vydržia na nechtoch dlhšie, pretože ich prípadné malé odlúpnutie nebude tak biť do očí ako v prípade lakov výraznejších farieb. Lakovať začnite od stredu nechta smerom ku krajom. Celý povrch nechta by ste mali zvládnuť pomocou troch ťahov štetčeka. Aplikujte jednu, alebo podľa potreby dve vrstvy farebného laku a opäť počkajte kým lak úplne uschne. Ak nemáte trpezlivosť, alebo dostatok času, môžete si zadovážiť urýchľovač schnutia laku vo forme kvapiek, alebo spreja. Na záver natrite na nechty jednu vrstvu priesvitného povrchového laku. Ten zabezpečí dlhšiu trvácnosť celej manikúry a taktiež zvýši jej lesk. Ak sa vám podarilo okrem nechtov zafarbiť aj kožu naokolo nič si z toho nerobte a použite odlakovač v pere, ak ho nemáte tak podobnú službu vám urobí namočená vatová tyčinka do odlakovača. Nakoniec ošetrite kožu v okolí nechtov špeciálnym olejom, krémom, alebo bambuckým maslom a celé ruky nakrémujte.
Tip
Na vyleštených nechtoch vydrží lak oveľa dlhšie. Ak však chcete aby lak vydržal ešte dlhšie odmastite povrch nechtov pomocou alkoholu, alebo odlakovača. Môžete naniesť aj primer.